Реферати українською » Экономика » Відсотки в податковому обліку


Реферат Відсотки в податковому обліку

ТетянаДемишева, Палата податкових консультантів

Нерідко платник податків стикається з питаннями правильності визнання у цілях оподатковування прибутку витрат у вигляді відсотків з запозиченим засобам. До таких питанням, зокрема, ставляться: які боргові зобов'язання зізнаються порівняними; що не періоді визнати відсотки за запозиченим засобам?

Пунктами 1 і 1.1 ст. 269 НК РФ передбачено право платника податків вибрати порядок визначення граничною величини відсотків з запозиченим засобам, визнаних у податковій обліку:

- з допомогою критерію порівнянності боргових зобов'язань,

- з допомогою ставки рефінансування Банку Росії.

Перший спосіб визначення граничною величини відсотків грунтується на розрахунку середній рівень відсотків, стягнутих по борговим зобов'язанням, виданими у тому кварталі (місяці) на порівняних умовах.

У п. 1 ст. 269 встановлено, що "під борговими зобов'язаннями, виданими на порівняних умовах, розуміються боргові зобов'язання, видані у тій валюті ті ж терміни в порівняних обсягах, під аналогічні забезпечення". У цьому не уточнюється, порівнянність чиїх боргових зобов'язань треба перевірити: отриманих платником податків чи виданих кредитором.

Разом про те Мінфін Росії завжди наполягав, що зіставляти платникові податків треба отримані кредити і позики з критеріїв, визначених у облікову політику - листи Мінфіну Росії від 05.05.2010 N 03-03-06/2/83, 19.10.2009 N 03-03-06/1/673 та інших).

Однак у тому-таки листі від 27.04.2010 N 03-03-05/92 Мінфін Росії підтвердив можливість обліку відсотків з борговим зобов'язанням спираючись на данізаймодавца: "щодо середній рівень відсотків платник податків повинен проаналізувати щодо порівнянності боргових зобов'язань, отриманих як даним платником податків, і іншими платниками податків". Такий їхній підхід істотно може збільшити суму відсотків, визнаних з метою оподатковування прибутку. Звісно ж, за наявності такий інформації відзаймодавца. Таким підходом користувалися й раніше "сміливі" платники податків, що згодом відстояли це у суді (постанови ФАС Північно-Західного округу від 21.04.2008 NА05-8339/2007, ФАС Поволзької округу від 22.12.2009 у справі NА65-9960/2009). Зокрема, ФАС Центрального округи у постанові від 11.03.2010 у справі NА23-4235/2009А-13-201ДСП встановив, що з утримання ст. 269 НК РФ годі було, що таке середній рівень відсотків необхідно визначати за схожими кредитним зобов'язанням самого платника податків.

Проте важливим є питання платника податків: коли відсотки за борговим зобов'язанням зізнаються у податковому обліку?

Гостроту цього питання додало поява постанови Президії ВАС РФ від 24.11.2009 N 11200/09. На думку ВАС РФ, витрати на сплаті відсотків було неможливо виникнути в суспільстві раніше терміну сплати відсотків, встановленого договором позики (з 01.04.2010 по 01.11.2014), їх віднесення в зменшення оподатковуваної бази на період користування позиковими засобами (2005 - 2006 роки) неправомірно.

Інакше кажучи, Вищий арбітражного суду "переніс" термін визнання відсотків з запозиченим засобам на дату виникнення узаймодавца права вимоги сплати відсотків з вже погашеному борговому зобов'язанню. У цьому такий висновок зроблено з п. 1 ст. 272 НК РФ, а чи не спеціальної норми - п. 8 ст. 272 НК РФ.

Та все ж, як треба враховувати з метою оподатковування прибутку відсотки за борговим зобов'язанням?

Відповідно до п. 8 ст. 272 НК РФ витрати на вигляді відсотків зізнаються здійсненими і входять у склад відповідних витрат за договорами позики й іншим аналогічним договорами, термін дії якої припадає понад один звітний період, наприкінці місяці відповідного звітний період. У цьому дата визнання витрат у вигляді відсотків будь-коли від факту їх сплати.

Як очевидно з формулювання п. 8 ст. 272 НК РФ, принцип нарахування витрат у вигляді відсотків і визнання їх у кінець місяця звітний період реалізується незалежно та умовами договору кредит або концесію позики.

Такий їхній підхід підтримувався судами. Наприклад, ФАС Уральського округи у постанові від 24.11.2008 у справі NФ09-8617/08-С3 встановив, що віднесення нарахованих відсотків з договору позики довнереализационним видатках не залежить від своїх виплати. У цьому ВАС РФ підтримав ця була вОпределении від 27.03.2008 NВАС-3168/09.

УОпределении від 04.04.2008 N 4007/08 ВАС зазначив, що з платників податків, які використовують метод нарахування, можливість віднесення довнереализационним видатках відсотків користування кредитом залежить від фактичного несення витрат погашення позикових коштів.

І всі було чудово, але постанову Президії ВАС РФ від 24.11.2009 N 11200/09.

Проте Росії у своїх листах фактично запропонувало платникам податків проігнорувати постанову Президії ВАС РФ (див. листи Мінфіну Росії від 04.06.2010. N 03-03-05/123, від 21.07.2010 N 03-03-06/1/475, від 16.08.2010 N 03-03-06/1/549).

Федеральна податкова служба у листі від 17.03.2010 N 3-2-06/22 підтримала позицію Мінфіну Росії необхідність визнання відсотків на протягом всього термін дії договору позики незалежно та умовами договору відношенні дати здійснення розрахунків з сумам нарахованих у період користування відсотків. "Визнаючи можливість неоднозначного тлумачення норм статей 272 і 328 Кодексу щодо дати визнання витрат за запозиченим засобам, ФНП Росії вбачає підстав щодо зміни сформованого раніше підходи до порядку визнання відсотків на зв'язки й з рішенням ВАС РФ, оскільки це сприятиме порушення інших вимог законодавства стосовно обліку з оподаткування відсотків з борговим зобов'язанням".

>Следуют правової позиції ВАС РФ і. Так, Дев'ятий арбітражний апеляційний суд постанові від 12.08.2010 у справі NА40-118280/09-35-844 зазначив, що відсотки за договору позики можуть враховуватися у позареалізаційних витратах в тому податковому періоді, коли в позичальника виникає обов'язок з їхньої сплаті. "Факт реальної сплати відсотків перестав бути визначальним під час вирішення питання момент визнання витрат. Протеорганизация-заемщика повинна враховувати те, якому саме податковому періоді в неї виникає зобов'язання щодо сплаті цих відсотків. Вона зобов'язана формувати податкову базу конкретного періоду з урахуванням прибутків і витрат, які належать до цьому періоду, і, з того, коли за умовами договору ці витрати мають попросити в неї виникнути". Постановою ФАС Московського округу від 16.11.2010 NКА-А40/13627-10-2 цю постанову залишено без зміни.

Виходу із ситуації два:

- вносити зміни у ст. 272 і 328 НК РФ;

- коригувати умови договорів позики, вказуючи період нарахування відсотків.

"РосійськаБизнес-газета" №793 (11), 29.03.2011

Список літератури

Для підготовки даної праці були використані матеріали із російського сайтуnalog-forum/


Схожі реферати:

Навігація