Реферати українською » Экономика » Сплата податку за іноземну організацію


Реферат Сплата податку за іноземну організацію

Світлана Осипова, провідний аудитор

Участием іноземних організацій угоди з російськими, підприємствами вже не здивуєш. Іноземці купують наші товари, продають нам свої, надають росіянам різні послуги, чи, навпаки, користуються послугами вітчизняних організацій. Бухгалтера ж у таких ситуаціях переймаються питанням: у випадку і які податки треба перерахувати до нашого бюджету "за іноземця"?

У окремих випадках російська організація, яка уклала отой договір з іноземним партнером, зобов'язана виступити на ролі податкового агента. Це означає, що вона повинна переважно утримати з грошей, належних іноземної організації, податок, і перерахувати їх у бюджет. Зокрема, такі обов'язки виникають сумніви з податком з прибутку і податку додану вартість. Ситуація ускладнює і тих, що кожного податку встановлено умови, за наявності яких вітчизняна організація перетворюється на податкового агента. Розглянемо цих умов докладніше.

Ні представництва - поділися доходом

По податком з прибутку російська організація виступатиме податковим агентом стосовно прибутку, выплачиваемому іноземцю, за одночасного збігу наступних дві умови. Перше - у іноземної організації у Росія не має постійного представництва. І ще одне - цю організацію отримує дохід, який пойменований у статті 309 НК РФ.

Що розуміти під представництвом іноземної організації? На жаль, Податковий кодекс - не визначене постійного представництва. У статті 306 НК РФ дано лише його ознаки.

Діяльність нерезидента призводить до утворення біля Росії постійного представництва, якщо його будь-яке відособлене підрозділ чи відділення здійснює біля Росії діяльність, пов'язану з:

користуванням надрами чи іншими на природні ресурси;

проведенням робіт з будівництва, установці, монтажу, складанні, налагодження, обслуговування та експлуатації устаткування, зокрема ігровими автоматами;

продажем товарів з розташованих біля же Росії та що належать нерезиденту чи орендованих їм складів;

здійсненням інших робіт, наданням послуг, веденням якась інша діяльності, але крім діяльності підготовчого і допоміжного характеру (приблизний перелік якої викладений у пункті 4 статті 306 НК РФ).

Необхідно враховувати, що постійним представництвом може бути визнаний як відособлене підрозділ іноземної організації. Наприклад, відособленим підрозділом будуть й інші особи (фізичні і юридичні), здійснюють біля Росії діяльність з метою нерезидента і які мають повноваження укладати від імені контракти. Але якщо дорадництво здійснює професійний посередник, то постійного представництва нічого очікувати.

Якщо є угода

Але є іще одна нюанс, які треба враховувати росіянам щодо постійного представництва. Річ у тім, що Росія існують угоди іншими країнами про усунення подвійного оподаткування. І часто у тих угодах постійне представництво визначається інакше, ніж Податковим кодексом. А відповідно до статті 7 НК РФ за наявності укладеного між Росією і країною нерезидента угоди про уникнення подвійного оподаткування, платник податків повинен керуватися положеннями угоди, а чи не нормами НК РФ.

Стягнення з податкового агента недоїмки та пені неправомірно

Тому, укладаючи договір з іноземцем, не зайвим буде поцікавитися і змістом міжнародних документів.

А якщо ж після вивчення угод з'ясується, що у діяльності нерезидента є ознаки постійного представництва, і управлінських обов'язків податкового агента російської організації нічого очікувати. Та заодно варто забувати, що з застосуванні положень за міжнародні договори іноземна організація має надати російської організації документи, що підтверджують факт перебування іноземця біля держави, з яким Росією підписано міжнародний договір чи угоду (ст. 312 НК РФ). І російська сторона звільняється з обов'язків податкового агента (стримування податку з виплачуваного винагороди) лише за у іноземця таких документів.

Додав вартість - залиш їх у Росії

З податком на додану вартість набагато простіше. Тут характер діяльності компании-нерезидента немає жодного значення. Для встановлення обов'язок сплачувати ПДВ за іноземній компанії треба спочатку вірно знайти місце її продукції (робіт, послуг).

Правила визначення місця реалізації деталізовано прописані у статтях 147 і 148 НК РФ. Якщо місцем реалізації товару (роботи, послуги) визнається територія Росії - виникає обов'язок заплатити ПДВ. Якщо ж місцем реалізації визнається територія іноземної держави - відсутня.

І ще треба з'ясувати, варто іноземець на податковому обліку у російських податкові органи. Якщо іноземець враховано, те й ПДВ вона платить сам, якщо ні - його утримує російська сторона.

Приклад: Іноземна організація, не що перебуває обліку у російських податкові органи, здійснює на замовлення російського клієнта маркетингові дослідження на задану тему. Місцем реалізації цієї послуги визнається Росія (подп. 4 п. 1 ст. 148 НК РФ). Отже, така є оподатковується ПДВ, і російська організація має утримати з винагороди, перечисляемого іноземцю, суму ПДВ і перерахувати їх у бюджет (ст. 166, 174 НК РФ).

Зазначимо, що це ПДВ російська організація може взяти до відрахуванню виходячи з пункту 4 статті 171 НК РФ.

Якщо ж не…

І іще одна важливий момент. Які наслідки чекають російську організацію, якщо вона помилиться і утримає податок у іноземця? Податкові органи у разі прагнуть стягувати з російського платника податків і неудержанный податок, та пені, і штраф за 57-ю статтею 123 НК РФ. Але такі дії податківців відповідають Податкового кодексу.

Річ у тім, що, сплачуючи податок за нерезидента, російська організація виступає у ролі податкового агента. І це означає, що платником податків є нерезидент. Тож і ми податок треба утримати із засобів, що належать нерезидентові, а чи не податковому агенту (ст. 24 НК РФ). Отже, стягнення не стягнутого податку безпосередньо з податкового агента неправомірно.

Такий висновок свідчить і судова практика. Так, Федеральний арбітражного суду Північно-Західного округу неодноразово визнавав незаконним стягнення з податкового агента сум не стягнутого з платника податків податку (постанови від 28.05.01 у справі № А26-2046/00-02-02/103 і південь від 25.06.01 у справі № А44-3342/00-С7-к).

Тому якщо російська організація - податковий агент не втримала у нерезидента податок, то стягнути з неї недоїмку та пені неможливо. Отже, такій ситуації російської організації загрожуватиме лише штраф за 57-ю статтею 123 НК РФ у вигляді 20 відсотків від суми, підлягає переліченню до бюджету.

Список літератури

Для підготовки даної роботи було використані матеріали із сайту http://klerk.ru/

Схожі реферати:

Навігація