Реферати українською » Педагогика » Особливості проведення уроків з "Анатомії та фізіології людини"


Реферат Особливості проведення уроків з "Анатомії та фізіології людини"

Страница 1 из 4 | Следующая страница

року міністерство освіти Російської Федерації

Федеральне агентство за освітою

>БАЛАШОВСКИЙФИЛИАЛСАРАТОВСКОГО ДЕРЖАВНОГО УНІВЕРСИТЕТУ ЇМ.Н.Г.ЧЕРНЫШЕВСКОГО

Кафедра біології та медичної екології

>Отчет по педагогічної практиці

Виконала:

студентка IV курсу заочного відділення

Демидова Світлана Григорівна

>БАЛАШОВ 2007


>Конспект уроку: 7.02.2007 р.

У плані урок №: 39

1. Тема уроку: Потреба організму людини у кисні.

Будова органів дихання.

2. Цілі заняття:

навчальні - визначити сутність процесу дихання; роль кисню в людини; особливості будівлі та функціонування органів дихання; їх взаємозв'язок; заходи профілактики захворювань голосових зв'язок;

розвиваючі - формувати вміння: самостійно працювати з оповіддю та малюнками даними в підручнику; логічно й оформляти результати розумових операцій на усній і письмовій формах; виконувати нескладні практичні завдання;

виховують – формувати вміння групи, самостійність, ініціативність.

3.ТСО і кошти наочності: таблиці: “Органи дихання хребетних тварин”, “>Воздухоносние шляху”.

4. Використовувана література:

1.Сапин,М.Р. Анатомія і фізіологія людини з віковими особливостями дитячого організму [Текст] /М.Р.Сапин, В.І.Сивоглазов. – М: Видавничий центр “Академія”, 1999. – 448 з.

2. Сонин, Н.І. Біологія. 8 клас. Людина [Текст] / Н.І. Сонин,М.Р.Сапин. - М: Дрохва, 2001. – 216 з.

5. Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

6. План проведення заняття

№ і назву етапу Час
1. Організаційний момент. 3 хв.
2. Актуалізація знань, необхідні вивчення нового матеріалу. 10 хв.
3. Вивчення нового матеріалу. 20 хв.
4. Закріплення знань. 10 хв.
5. Завдання будинок. 2 хв.

7. Хід уроку:

Форми, методи, кошти, застосовувані на уроці Діяльність вчителя і учнів
1 2

>Фронтальний опитування

Учитель ставить запитання, учні відповідають, за необхідності вчитель доповнює відповіді учнів

Розповідь вчителя

Учні роблять запис у зошитах

Учні відповідають запитання вчителя, використовуючи у своїй наочне приладдя і малюнки підручника, вчитель за необхідності доповнює відповіді учнів.

Розповідь вчителя.

Праця у групах.

Пояснення.

 I. Організаційний момент: взаємне вітання вчителя і учнів, визначення відсутніх, підготовка робочих місць учнів, організація уваги.

II. Актуалізація знань, необхідні вивчення нового матеріалу:

1) Як мовиться диханням?

Подих – це потрапляння до організму кисню і виділення вуглекислогогаза.(6 клас.)

2) Навіщо організму потрібен кисень?

Кисень бере участь у хімічних процесах розщеплення складних органічних речовин, у яких виділяється енергія, необхідна підтримки життєдіяльності організму, його розвитку, руху, харчування, розмноження і багатьох інших процесів (6 клас).

3) Як співвідноситься обмін речовин і крижаний подих?

Подих – це частина обміну речовин, коли він відбувається газообмін між організмом і довкіллям. Кисень вступає у організм із зовнішнього середовища, а вуглекислий газ видаляється з організму за.

4) Де утворюється і накопичується енергія у клітині, на клітинному рівні?

У клітині енергія утворюється і накопичується в мітохондріях (6 клас).

Мітохондрії –органоиди, основний функцією якого є окислювання органічних сполук, що супроводжується вивільненням енергії. Ця енергія йде на синтез молекул аденозинтрифосфорної кислоти (АТФ), яка служить хіба що універсальним клітинним акумулятором. Енергію, закладену в АТФ, клітини потім використовують різні процеси своєї життєдіяльності: вироблення тепла, передачу нервових імпульсів, м'язові скорочення співробітників і багато іншого (8 клас).

5) Яке призначення органів дихання?

Органи дихання насичують кров киснем і видаляють з крові вуглекислий газ (6 клас).

6) Які органи дихання в тварин вам відомі?

>Жабри – в багатьох водних мешканців, трахеї – у комах, легені – у наземних хребетних (6 клас).

7) Яке що у подиху приймає кровоносна система?

Кров циркулює по кровоносної системи та розносить організмом живильні речовини і кисень, виносить вуглекислий на газ і всі інші продукти розпаду (6 клас).

Кров виконує транспортну функцію, збагатившись в легких киснем, вона все-таки приносить його до всіх органів. Від органів ж кров забирає вуглекислий газ до легенею.

Стінки капілярів утворені лише одним шаром клітин, тому них легко проникають гази

III. Вивчення нового матеріалу

1. Вступне слово вчителя.

Приказка “Про це ми потрібно мов повітря” висловлює особливу потреба організму повітря.

Ще давньогрецький філософАнаксимен, спостерігаючи за диханням тварин і людини, вважав повітря умовою і першопричиною життя. Великий лікар Стародавню Грецію Гіппократ називав повітря “пасовищем життя”. Хоча ставлення до повітрі як єдиною відособлену причини всього наявного і наївні, але де вони відбивають розуміння величезного значення повітря для організму. Без повітря людина гине за кілька хвилин. Деякі люди можуть затримувати дихання під час 3-4 хвилини, інколи ж до 6 хвилин. Триваліша кисневе голодування швидко призводить до смерті. У організмі немає запасу кисню для дихання, і й тому він повинен рівномірно надходити через органи дихання.

Органи дихання – це повітряні ворота в організмі. Вони все життя вбираються довкіллям, хоча і є внутрішніми органами.

Як багато у життя і стан людини пов'язані з диханням – і склад крові, і рух, і почуття, і!

Подих – початок спілкування, промови, мелодії. Зміна діяльності пов'язані з зміною дихання. Просто подих несвідомо висловлює стан людини.

Проте люди так важко знали, що з дихання одну людину герметично закритих приміщеннях одну годину потрібно менше двох м3. повітря. Люди неодноразово гинули, опинившись у наглухо закритих приміщеннях.

2. Самостійна робота учнів з оповіддю та малюнками, даними в підручнику на з. 138-139.

3. Обговорення прочитаного:

- Дайте визначення процесу дихання.

Подих – це газообмін між організмом і довкіллям: ззовні у організм надходить кисень, та якщо з організму в навколишнє середовище виділяється вуглекислий газ.

- Навіщо живому організму потрібен кисень?

З допомогою кисню відбувається окислювання органічних речовин і виділення енергії, яка потрібна на процесів життєдіяльності.

- Яка роль дихальної системи?

Дихальна система збагачує кров киснем забирає з неї вуглекислий газ.

- За які дві групи з функціональному ознакою можна розділити органи дихання людини?

Навоздухоносние, чи дихальні, шляху й органи газообміну.

-Які органи ставляться до дихальним шляхах?

Носова порожнину – носоглотка - гортань – трахея -бронхи.

-Що органами газообміну?

Легкі.

- Як влаштована гортань і які функції вона виконує?

>Гортань складається з кількох хрящів, з'єднаних суглобами і зв'язками. Найбільший їх – щитовидний, лежить у передній частини шиї.

У порожнини гортані є голосові зв'язки, між якими розташовується голосова щілину. Якщо голосові зв'язкисомкнути, чи повітря, з силою проходячи них, змушує зв'язки коливатися. Так народжується звук.

Учитель: висота голоси людини пов'язані з довжиною голосових зв'язок. Чим коротше голосові зв'язки, тим більше коштів частота їх коливань і тих вище голос. Ще замалий вплив голосові зв'язки коротше, ніж чоловіків. Саме тому жіночий голос завжди вище.

>Голосовие зв'язки можуть здійснювати від 80 до 10000 коливань один з. Остаточне формування звуків промови людини відбувається у пустотах горлянки, носоглотки, рота і носа, за зміни становища мови, губ, нижньої щелепи. Голосом то вона може передавати свої почуття і: і гнів, ніжність та загрозу, глузування і ласку.

Крік шкодить голосовим зв'язкам: вони сильно напружуються і зближуються, вдаряються і труться вони друг про друга,повреждаясь у своїй. Людина, який часто кричить, голос стає хрипкуватим чи зникає зовсім. При шепоті голосові зв'язкисомкнути в повному обсязі. Коли потрібно щадити голос, рекомендується говорити пошепки.

>Повреждают голосові зв'язки часті запалення дихальних шляхів. Негативний вплив наголосообразующий апарат куріння та вживання алкоголю.

Важливу роль грає особливий хрящ –надгортанник. Він закриває вхід в гортань, ми їмо, і навпаки, відкриває його, ми дихаємо.

- Як влаштовані легені?

Основний орган дихальної системи – легені. Легкі перебувають у у грудній порожнині. Кожне легке згори покрито плеврою, що складається з цих двох листків: один покриває легке, інший вистилає грудну порожнину.

Між цими листками перебуваєщелевидная порожнину, що містить трохи рідини.

Тканина легенів складається з розгалужених бронхів і легеневих пухирців – альвеол, котрі рясно обплетені капілярами.

IV. Закріплення знань.

1 група: роботу з завданнями рубрики “Які затвердження вірні?” нас.140 підручника (Вірні затвердження дано нас.141).

2 група: роботу з завданнями рубрики “Вибери правильнийответ”(Правильние відповіді дано нас.141)

3 група: роботу з завданнями рубрики “>Подумай!” на з. 141 підручника.

- Чому це потрібно дихати через ніс, а чи не через рот?

Відповідь: рот – це орган травної системи і тому немає тих пристосувань і виконує функцій, які покладено на носову порожнину.

Носова порожнину – це частина дихальної системи. Усередині вона вистелена слизової оболонкою, пронизана безліччю капілярів. Кров зігріває повітря, що відбувається через порожнину носа.Слизь, що виділятимуться слизуватими залозами, зволожує вдихуваний повітря і затримує пил.Очищает від пилу повітря імерцательнийзпителий, покриває слизову оболонку. Його клітини мають найтонші вирости –реснички, постійно перебувають у русі. Завдяки коливаньресничек з носовій порожнини виводяться частки слизу з прилиплої до неї пилом.

З носовій порожнини зігрітий, зволожений і очищений повітря вступає у знизу розташовані органи дихання.

- Чому опущений в воду шматочок легких не тоне?

Відповідь: тканину легких складається з бронхів ілегочних пухирців, які заповнені повітрям. Повітря легше води та тому буде підтримувати шматочок легких лежить на поверхні води.

V. Завдання будинок: вивчити текст підручника на з. 138-139, у робітничій зошити виконати завдання 111 і 115, бажаючим підготувати повідомлення на теми: “Як треба дихати?” чи “Гігієна повітря”

>Конспект уроку: 02.03.2007 р.

У плані урок №: 46

1. Тема уроку:Пищеварение в шлунку і кишечнику.

2. Цілі заняття: навчальні – познайомити учнів особливостям

будівлі шлунку й кишечнику; процесами, що відбуваються у яких, властивостями ферментів шлункового соку, умовами їх активності; розглянути роль соляної кислоти в травленні; роль підшлункової залози, печінки, кишкових залоз в травленні; особливості всмоктування поживних речовин, у травному каналі; нервову ігуморальную регуляцію відділення шлункового соку;

розвиваючі – формувати вміння: самостійно працювати оповіддю та малюнками, даними в підручнику, отримувати від них швидко і важливу інформацію; логічно мислити; виконувати нескладні експерименти, робити припущення, і висновки;

виховують – виховання таких якостей як, вміння в групах, комунікабельність; формувати настрій на здорове харчування.

3.ТСО і кошти наочності: таблиця “Схема будівлі органів травлення”.

4. Використовувана література:

1.Сапин,М.Р. Анатомія і фізіологія людини з віковими особливостями дитячого організму [Текст] /М.Р.Сапин, В.І.Сивоглазов. – М: Видавничий центр “Академія”, 1999. – 448 з.

2. Сонин, Н.І. Біологія. 8 клас. Людина [Текст] / Н.І. Сонин,М.Р.Сапин. - М: Дрохва, 2001. – 216 з.

5. Тип уроку: комбінований урок.

6. План проведення заняття:

№ і назву етапу Час
1. Організаційний момент. 3 хв.
2. Перевірка домашнє завдання. 10 хв.
3. Вивчення нового матеріалу. 20 хв.
4. Закріплення знань. 10 хв.
5. Завдання будинок. 2 хв.

7. Хід уроку:

Форми, методи, кошти, застосовувані на уроці Діяльність вчителя і учнів

Учитель слухає відповіді учнів, за необхідності доповнює.

Учитель записує таблицю на дошці, учні переносять таблицю у зошиті.

I. Організаційний момент: вчитель та їхніх учнів вітають одне одного, відсутні відзначаються в класному журналі, підготовка робочих місць учнів, організація уваги.

II. Перевірка домашнє завдання.

- Виконання завдання 123 у робітничій зошити. –Подпишите частини зуба, зазначені малюнку цифрами:1-емаль, 2- дентин, 3- пульпу, 4- нерв, 5- кістку.

- Виконайте завдання 125 у робітничій зошити.-Рассмотрите малюнок із зображенням зубів. Напишіть їхніх назв. Зазначте функції зубів.

1 і 2 (зліва-направо) – різці; служать длязахвативания іоткусивания їжі;

3 – ікла; подрібнюють, розривають їжу (в людини вони розвинені щодо слабко);

4,5,6 – корінні зуби; розтирають, перемелюють їжу.

Крім зазначених функцій, в людини зуби беруть участь у членороздільної промови, надаючи своєрідну забарвлення окремим звуках.

- Виконання завдання 126 у робітничій зошити.- Що приміром із їжею в ротовій порожнині?

У ротовій порожнині їжа подрібнюється, перетирається і змочується слиною, під впливом ферментів слини частково розщеплюється крохмаль (до глюкози),опробивается на якість (температура, смак тощо.), перемішується і пересувається у горлянку.

- Виконання завдання 127 у робітничій зошити.- Чому слинні залози ставляться до залозам зовнішньої секреції?

>Слюнние залози ставляться до залозам зовнішньої секреції,т.к. мають протоки і виділяють свій секрет (слину) в порожнину рота.

>Слюнние залози продукують слину, яка змочує їжу, змиває зі слизової оболонки шкідливі чи сторонні речовини, містить у собі ферменти, які надають їй клейкість і які вбивають бактерій. Під впливом ферментів який міститься у їжі крохмаль розщеплюється більш прості молекули- до глюкози.

- Виконання завдання 128 у робітничій зошити.- Що таке слина?

>Слюна – це секрет слинних залоз.Слюна містить до 99.4% води та маєслабокислую числабощелочную реакцію. У її складу входять ферменти, знезаражувальні їжу, і які надають їй клейкість. Під впливом ферментів слини крохмаль, що міститься у їжі, частково розщеплюється до глюкози.

III. Вивчення нового матеріалу:

>1.Самостоятельная робота учнів з оповіддю та малюнками, даними в підручнику нас.156-158.

2. Упорядкування таблиці при обговоренні вивченого.

Назва відділуЖКТ Особливості будівлі Процеси, які у них
1. >Желудок

- формою нагадує велику грушу;

- місткість 2-3 л.;

- слизова має багато складок;

- в слизової розміщено 35 млн. залоз.

- на добу виділяє 2 л. шлункового соку;

- шлунковий сік = соляна кислота + слиз + ферменти;

- під впливом соляної кислоти гинуть мікроби;

- слиз захищає слизову шлунка від механічних, хімічних та інші ушкоджень;

- під впливом ферментів розщеплюються білки;

- усмоктуються: алкоголь, мінеральні солі, вода, амінокислоти, глюкоза.

2. тонка кишка

-

Страница 1 из 4 | Следующая страница

Схожі реферати:

Навігація