Реферати українською » Педагогика » Патріотичне виховання на уроках російської мови та літератури в 5-8 класах


Реферат Патріотичне виховання на уроках російської мови та літератури в 5-8 класах

хоробрість російських людей, їх вірність Вітчизні? Що допомогло героям перемогти ворогом? Змогли б ви вступити також?

Велике виховне значення мають прислів'я, які можна використовувати щодо різних тим, у процесі всього навчання російській мові: «>Тире між підлягає і присудком» (8 кл.) – Рідна сторона – мати, чужа – мачуха; Батьківщина – мати, вмій на неї постояти; «>Прилагательние цілковиті і стислі» (5 кл.) – Своя земля й у прикрощі мила;Глупа та птах, якої своє гніздо нелюбе; «Ступені порівняння імен прикметників» (6 кл.) – Батьківщина кращою сонця, дорожче золота; Любов до батьківщини сильніше за смерть тощо.

Любов зі своєю Батьківщині виявляється у вмілому користуванні російською мовою: в дотриманні норм усній і письмовій промови, соціальній та загальній культурі, однією з аспектів якої є мовна культура особистості – дотримання і комунікативних норм.Привитию досвіду культури спілкування відводяться спеціальні вправи, вміщені переважають у всіх розділах підручника російської: Як може звернутися до вашим батькам (знайомим, сусідам) різні люди? Складіть пропозиції з різними зверненнями; Складіть спонукальні пропозиції з словами «Читайте Салтикова-Щедріна самі», «Будьте люб'язні» (5 кл.); >Спишите, усуваючи невиправдане повторення виділеного слова; Зазначте помилки у вживанні займенників (6 кл.); У яких пропозиціях допущено помилку у вживанні дієприслівників; Знайдіть помилки у вживанні прийменників і відмінків іменників (7 кл.) тощо.

Любов до рідного природі – один із проявів любові до батьківщини, і його великою мірою залежить від вчителя російської, що саме він знайомить дітей із поетичним чином Батьківщини. Виховуючи в дітей віком любов до природи, ми звертаємося до письменникам, поетам, створив незабутні картини рідних лісів і полів, морів, і гір. У вправах підручників багато текстів – описів природи класиків російської літератури, систематична роботу з такими зразками дозволяє можливість перейти до складання власних творів «Улюблений куточок природи», «Мій місто», «Вулиця мого дитинства» та інших.

Велике виховне значення має тут робота з словниками. Учні можуть виконувати найрізноманітніші завдання, наприклад: Прочитайте в «>Школьном тлумачному словнику» і «Словнику іноземних слів» словарні статті, присвячені слову «патріот, патріотизм». Чим різниться матеріал словникових статей? Напишіть міркування на задану тему «Що означає – бути патріотом». Прочитайте у Словнику словарні статті, присвячені словами батьківщина, герой, героїзм, відвага, доблесть, мужність. Що об'єднує це слово?

Треба берегти, й розвивати мову, вдосконалювати техніку та піднімати його як засіб спілкування, знаряддя думки. Тоді підніметься і культурний рівень культури, і накопичуватиметься багатство добрих відносин для людей, зміцнюватимуться найморальніші якості життя.

>План-конспект уроку

Урок російської о 7-й класі на тему: «>Деепричастие» із застосуванням комп'ютерного програмно-методичного комплексу

Форма: інтегрований урок із застосуванням комп'ютерного програмно-методичного комплексу по російській мові.

Метод: дослідницький, рішення нетипових ситуацій.

Цілі уроку:

·           Навчальні:

· навчання визначенню труднощів і вибору корекційних вправ;

· відпрацювання досвіду застосувань алгоритмів із сучасних технологій;

· перевірка якості засвоєння учнями цієї теми.

·           Розвиваючі:

· створити мотиваційну основу з вивчення російської;

· розвиток мислення.

·           Виховні:

· виховання культури інтелектуальної праці;

· виховання інтересу до російського мови оригіналу й інформатики;

· патріотичне виховання.

·           Навчальні:

· узагальнити й розширити знання;

· перевірити засвоєння матеріалу під час використання комп'ютерного програмно-методичного комплексу по російській мові.

· формувати практичні навички і під час роботи з допомогою комп'ютера.

Устаткування:

· алгоритми;

· комп'ютернийпрограммно-методический комплекс по російській мові;

· роздатковий матеріал для корекції;

· лист контролю за якістю знань.

Хід уроку

I. Вступне слово

Друзі, сьогодні із Вами незвичний урок. Ми у нашій класі гостей, які б подивитися, як ми із Вами вміємо трудитися, наскільки мицелеустремленни, і зібрані, як ми вміємо долати труднощі.

II. Контроль знань.

1. Визначення завдання уроку.

Прочитайтечетверостишье:

Пагорби, виростаючи й у сутінках несучи

І думу якусь в складках несучи,

Про те і мовчать, що непросте,

Зовсім непросте планета моя.

Зверніть увагу доподчеркнутие слова. Чим вони різняться? Від яких дієслів утворені? То яка то частина промови? Ми маємо сьогодні урок контролю за навчанням. Які завдання поставите ви собі?

З іншого боку ми навчимося самі визначати свої труднощі і використовувати алгоритми їхнього усунення. Для цього він бачимо кожному комп'ютерному столі набір алгоритмів. Використані алгоритми попрошу відкласти убік, вони допоможуть вам підібрати корекційні вправи.

Бо у нашому розпорядженні недостатня кількість комп'ютерів, ми розділилися на дві групи. Перша група протягом 15 хвилин виконує тестування за комп'ютером, а друга – письмово.

>Сидящие за комп'ютером входять у програму, відповідають 10 питань. Якщо ні однієї помилки, то можете продовжувати. Якщо помилки є, після десятого питання робите роботу над помилками, використовуючи алгоритми. Через 15 хвилин внесіть результат в оціночний лист.

Працюючі за одним столом.

· 1.Дополните поздоровлення з Вдень незалежності, включивши до ньогодеепричастия чи дієприкметникові обертів. Прочитайте одна одній, поставте оцінки на оціночний лист, краще прочитайте вголос.

· 2. Перед вами аркуші з тестами.Минимально ви повинні встигнути вирішити 10 питань за решту часу.

· 2. Учні виконують тестування за комп'ютером і письмово. Учитель після закінчення 15 хвилин збирає аркуші з письмовими роботами.

· 3.Физминутка.

>Физкультминутка підвищення мозкового кровообігу

>Наклони поворотів голови підвищують еластичність стінок шийних кровоносних судин, роздратування вестибулярного апарату викликає розширення кровоносних судин мозку.Дихательние вправи, особливо подих через ніс, змінюють їхкровенаполнение. Усе це посилює мозковий кровообіг, підвищило б його інтенсивність і полегшує розумову діяльність.

1

>И.п. – стоячи чи сидячи, руки на поясі. 1 – 2 – коло правої рукою з поворотом тулуба і голови направо. 3 – 4 – те лівицею. Повторити 4 – 6 раз. Темп повільний.

>И.п. – стоячи чи сидячи, руки убік, долоні вперед, пальці розведені. 1 – обхопити себе на плечі руками можливо міцніше і далі. 2 – і. п. те наліво. Повторити 4 – 6 раз. Темп швидкий.

>И.п. – стоячи чи сидячи, руки на поясі. 1 – повернути голову направо. 2 – і. п. те наліво. Повторити 6 – 8 раз. Темп повільний.

Вправа для очей під час роботи з комп'ютером.

Голову тримати прямо.Поморгать, не напружуючи очні м'язи, з цього приводу 10 – 15.

Не повертаючи голови (голова прямо), з заплющеними очима подивитися направо з цього приводу 1 – 4, потім наліво з цього приводу 1 – 4 і аж з цього приводу 1 – 6. Підняти очі вгору з цього приводу 1 – 4, опустити вниз з цього приводу 1 – 4 ще й перекласти погляд безпосередньо в рахунок 1 – 6. Повторити 4 -5 раз.

Подивитися на вказівний палець, віддалений від очей на відстань 25 – 30 див, з цього приводу 1 – 4, потім перевести погляд вдалину з цього приводу 1 – 6. Повторити 4 – 5 раз.

У середньому темпі проробити 3 – 4 кругових руху на праву бік, стільки ж у лівий бік і, розслабивши очні м'язи, подивитися вдалину з цього приводу 1 – 6. Повторити 1 – 2 разу.

4. Групи змінюються місцями, що виконують завдання.

Перша група дбає про комп'ютерах.

Завдання для другої групи.

· 1.Дорисуйте картину зимового ранку, додавшидеепричастия чи дієприкметникові обертів. Прочитайте одна одній. Поставте оцінки. Краще прочитайте вголос.

· 2. Виконання тестування.

5. Через 15 хвилин виставляються бали в оціночний лист сидячими за комп'ютером.

III. Результати уроку.

1.Рефлексия.

Нині настала момент підбити підсумки уроку. Перед вами картки двох квітів – червоний – так, синій – немає.

Сподобався чи вам урок?

Сподобалося чи мені, який у мене сьогодні працював?

2. За роботу в комп'ютері ви отримали сьогодні такі оцінки. На наступному уроці ви дізнаєтеся ваші загальні позначки п'ятибальною і рейтингової системі.

3. Ваша домашнє завдання. Виберіть собі картки, відповідні відкладеним вами алгоритмам і виконайте у робітничій зошити.

Тести на тему «>Деепричастие».

1. Що означає дієприслівник як особлива форма дієслова?

· 1) ознака предмета дією;

· 2) дію предмета;

· 3) додаткове дію при основному, вираженому дієсловом.

2. За які запитання відповідає дієприслівник?

· 1) що робить?

· 2) що робити?

· 3) що роблячи?

· 4) що зробивши?

· 5) що роби?

3. Знайти суфікси дієприслівників:

· 1) – не -, –енн-, – т –;

· 2) –ущ-, –ющ-, –ащ-, –ящ –;

· 3) – а, – я, – в, –ши, – воші.

4. Серед даних слів знайдидеепричастия:

· 1) вибрикую;

· 2) стрибучий;

· 3) стрибаючи;

· 4) підстрибнувши;

· 5) стрибнув;

5. Знайти вірні судження:

· 1.Деепричастие і дієслово відповідають одні й ті запитання.

· 2.Деепричастие не змінюється.

· 3)Деепричастия може бути досконалого й недосконалого виду.

· 4) НЕ здеепричастиями пишеться як і, як і НЕ з дієсловами.

6. Знайти злите написання НЕ:

· 1) (не) помічені учителем помилки;

· 2) (не) помічені пропуски;

· 3) (не) зауваживпомарку;

· 4) (не) помітивши павутиння;

· 5) щиро (не)доумевал.

7. Під час написання яких дієслівних форм треба зазначити суфікс невизначеної форми?

· 1)вислуш…в;

· 2)увид…вший;

· 3)уважа…мий;

· 4)потер…ний;

· 5)люб…щий.

8. Знайти слова, у яких пишеться І:

· 1)постро…в;

· 2)закле…в;

· 3)обид…вшись;

· 4)законч…вшись;

· 5)раста…л.

9. Знайти слова, у яких пишеться Є:

· 1)увид…в;

· 2)усво…ли;

· 3)услиш…нний;

· 4)возненавид…вший;

· 5)раска…вшись.

10. Знайти слова, у яких пишеться Я:

· 1)зате…в;

· 2)кле…ть;

· 3)нянч…вший;

· 4)рассе…в;

· 5)измер…ли.

Додаткові питання.

11. Як мовитьсядеепричастним оборотом?

· 1) дієприслівник з залежать від нього словами;

· 2) дієприслівник з дієсловом, який вона пояснює.

12. Знайти пропозиції з дієприкметниковими оборотами (розділові знаки не розставлено):

· 1. Немає жодної людини який знає берези.

· 2. Не можна пройти повз берези не помітивши її.

· 3. Надзвичайна береза восени коли він прикрашена золотими монетками.

· 4. Я притискаюся до стовбура і відчуваю його живе тепло.

· 5. Прощаючись я виходжу з лісу відпочилим і умиротвореним.

13. При яких умовах відокремлюється дієприкметниковий оборот?

· 1) незалежно від місця у пропозиції;

· 2) якщо сидить над словом, до якої належить;

· 3) якщо стоїть після слова, до якої належить.

14. Вказати, яким цифр відповідає перший і останнім словомдеепричастного обороту у пропозиції (розділові знаки не розставлено):

Пил (1) захоплюючи (2) у себе (3) солому (4) піднялася (5) стовпом (6) догори (7).

15. Знайти пропозиції, у яких допущені пунктуаційні помилки:

· 1. Куля верещачи і свистячи пролетіла над головою.

· 2. Моя собака, відчувши зайця, насторожилася.

· 3.Осветив край лісу й до зігріваючи ранковий повітря, повільно піднімається запізніле сонце.

· 4. Я обережно спустився до струмка, і набравши води в казанок уважно обдивився.

16. Знайти слова, відповідні схемою:

· 1)затихнув;

· 2) відкинув;

· 3)измеривший;

· 4) вислуховуючи.

17. У яких пропозиціях допущені помилки у вживанні дієприслівників?

· 1. Прочитавши книжку, вона мені дуже не сподобалася.

· 2. Виконуючи це завдання, не забудьте звернутися до словника.

· 3.Замедляя хід, до станції підійшов поїзд.

· 4. Вийшовши на балкон, колом відкрився чудовий вид.

18. Знайти слова ще з наголосом на 2-му складі:

· 1) зайнявши;

· 2) почавши;

· 3) почав;

· 4) прийнявши.

Додаток.

Картка №1.

____________________, бажаю тобі, дорогий друг, цінувати незалежність" і свободу.Стремись добре вчитися, щоб, _________________________, допомагати Батьківщині. _______________, думай про оточуючих тебе людях. Будь гідним громадянином нашої країни.

Картка №2

Нарешті через горизонту виглянуло сонечко,______________. Сніг засяяв, ____________________. Я зупинився, ________________________. Як хороше вдихати морозний повітря, __________________. _____________, уявляю себе у зимової казці.

Алгоритми.

Визначення видудеепричастия.

· 1.Задай додеепричастию питання.

· 2. Якщо дієприслівник відповідає питанням Що роблячи? – це дієприслівник недосконалого виду.

· 3. Якщо дієприслівник відповідає питанням Що зробивши? – це дієприслівник досконалого виду.

Як знайти дієприкметниковий оборот.

· 1. Знайдіть дієприслівник у справі. (Що роблячи? Що зробивши?)

· 2. Віддеепричастия спробуйте запитати решти словами.

· 3. Якщо таке слово є – причетний оборот є.

· 4. Якщо таких нічого не скажеш – немає і причетного обороту.

Як утворити дієприслівник від дієслова.

· 1. Поставте до дієслову.

· 2. Якщо дієслово недосконалого виду (що робити), те й дієприслівник буде недосконалого виду (що роблячи?)

А) Поставте дієслово нині (що роблять?).

Б) Відкиньте закінчення (->ут, – ют, –ат, –ят).

У) Додайте суфікс – а- чи – я –.

3. Якщо дієслово досконалого виду (що?), те й дієприслівник має бути досконалого виду (що зробивши?)

А) відкиньте суфікс невизначеної форми (->ть, –чь, –ти)

Б) додайте одне із суфіксів – У, – ВОШІ, –ШИ.

 

4.Патриотическое виховання під час уроків літератури

 

Планомірна робота з патріотичного виховання школярів неодмінно дасть позитивні результати, адже молоде покоління буде виховуватися не так на запереченні культури своєї країни й висміюванні історії своєї країни, а навчиться знаходити правильні орієнтири, формувати систему ставлення людини-спеціаліста до тим чи іншим подій.Большими потенційними можливостями в патріотичне виховання має література. Розглянемо у цьому аспекті деякі ключові твори, включені до програми (в основі узята програмаВ.Я.Коровиной).

ЛІТЕРАТУРА. Будь-кого народу містить багатющий матеріал на виховання на кшталт дружби, порозуміння, працьовитості, патріотизму. Цією мети служать прислів'я, приказки, загадки, пісні, билини. Віддзеркалення народних ідеалів – патріотизму, богатирською сили, розуму, винахідливості – ми бачимо давньоруської літературі, у літописі «Повісті временних літ»,изучающейся протягом трьох років. У 8 класі, вивчаючи «Житіє Олександра Невського», учні говорять про лайливих подвиги Олександра Невського та її духовному подвиг самопожертви, про захист російських земель від навал і набігів ворогів. Запальний заклик єдності Русі перед зовнішньої небезпеки, заклик до захисту мирного творчої праці російського населення – ось основний висновок, якого приходять дев'ятикласники щодо «Слова про похід Ігорів».

У середній ланці величезний матеріал для патріотичного і цивільного виховання учнів представляють епізоди військової Росії. Так, вивчаючи героїчні сторінки своєї історії нашої країни у вірші >М.Ю. Лермонтова

Схожі реферати:

Навігація