Реферати українською » Педагогика » Робота з антонімами на уроках російської мови та читання в початковій школі


Реферат Робота з антонімами на уроках російської мови та читання в початковій школі

із словами було інші, але зі зворотним значенням слова.

Наприклад:

похмурий – ясний

непогожа – спокійна

У цілому нині, результати виглядають так:

Діяльність учнів Результат
Швидко встановили зворотний зв'язок між текстами 93% (28 чол)
Підібрали кілька антонімів до одного слова 40% (12 чол.)
Не змогли побачити зв'язок між текстами 6,6% (2 чол.)

2.4.Обучающий (яка формує) експеримент.

 

Результатиконстатирующего експерименту свідчать, що учні вже знають, що слову можна підібрати слово, протилежне за значенням. Тому маємо тепер поставлено завдання запровадити поняття "слова з протилежними значеннями – антоніми". Ми мають навчати дітей бачити таке слово з тексту, правильно вживати в промови. Але головне – пояснити учням, що означає поняття "протилежні за значенням".

І тому ми розробили урок у цікавій формі Урок проводився 30 вересня 2002 року, на уроці було присутнє 28 учнів. Одному учневі – Богдановичу Михайлу – заздалегідь доручено роль чергового, іншому – Кисельову Сергію – роль учня.

Урок у цікавій формі (2 клас)

Тема уроку: Запровадження поняття "антонім".

Цілі уроку: 1. ознайомити зі словом, протилежними за значенням, - антонімами.

2. вчити підбирати слова з протилежним значенням, знаходити їхні у мові.

Хід уроку.

Вчителька: - Здрастуйте, сідайте. Черговий, хто відсутня чому.

Учень: - Я черговий. На уроці хто б відсутня, проте присутні.Отсутствующих немає, є лише присутні.

Вчителька: - Хлопці, відповідь чергового вийшов багатослівними смішним, оскільки не зумів правильно вжити у мові слова протилежного значення:

відсутні – може бути

відсутні – присутні

Адже це ж ясно, що й хто б відсутня, усі присутні! Саме об таких словах ми сьогодні говоритимемо. Тема нашого уроку "Слова з протилежним значенням, чи антоніми".

>Антонимами називають різні за звучання слова з протилежним значенням. Об'єднуючись парами, антоніми можуть характеризувати стан (молодість – старість, працю – ліньки, здоровий – хворий), діяльність (працювати – відпочивати), явища природи (спека – холод, схід – захід), простір час (близько – далеко, правий – лівий, взимку – влітку).

Не все слова російської мають пару протилежного значення.Антонимов немає, наприклад, у слів нога, Сергій, олівець, корова.Употребляются антоніми зазвичай, у тому випадку, коли слід підкреслити протилежність (світлий – темний, короткий – довгий). Саме поняття "антонім", напевно, нагадує вам інші терміни, з якими ми вже знайомі. Хто скаже звідси?

Учень: - Слово "антонім" схоже слова "омонім", "синонім". Але вони однакова друга частина.

Вчителька:  - Друга частина У цих термінів ->онима- грецькою означає "ім'я". Якщо ж до цього додати "анти", те й вийде "антонім".

Цікаві слова у російській! Є слова, однакові звучанням і написання, але різні за значенням. Як називаються таке слово?

Є слова, які про одне і тому самому кажуть по-різному. Що за слова?

А слова з протилежним значенням. Спробуйте відгадати загадки і знайти у них слова.

1. Далеко мій стукіт

Чутно навколо

>Червякам я ворог,

А деревах друг.

                                       

                                                        2. Як зіштовхнувся -

   Стукіт так стукіт!

 >Тишину сполохано навколо.

Товстий тонкого поб'є –

Тонкий щось приб'є.

- Слова з протилежним значенням (ворог – друг, товстий – тонкий) називаються антонімами.

- Підберіть антоніми до наступним словами: горі, кінець, світло, спека, ранок, вузький, добрий, радіти, приходити.

- Як бачите, антонімами можуть і іменники, і прикметники, і дієслова.

- Нині ж випишіть з оповідання Л.М.Толстого "Лебеді" 2 пропозиції, де є антоніми.

- От бач, як антоніми допомагають нам зміг уявити цю картину: тепла сторона, очевидно, дуже далека, і птахам довелося довго-довго бути, у шляху.

- Послухайте розповідь і спробуйте його закінчити.

"Довго був поганим учнем. Зошити я мав брудні, писав я недбало. Сумно плівся я додому після уроків. Мамо завжди засмучувалася, коли бачила мій щоденник. Набридло мені це. Що за інших? Став я уважним, старанним. І тепер вже вважаюся…"

- Щоб продовжити написав це оповідання, візьміть його початок, замініть виділені слова протилежними за значенням. (учні зачитують свої розповіді).

Вчителька: - Як бачите, і той ж чоловік у час може те веселим, то сумним, то акуратним, то недбалим. Ось, наприклад, як це щодо одного вірші.

Жила погана дівчинка.

Вона стала хороша,

Вона стала хороша,

Хоча було погане.

- Та!

Ось то вигадки!

-Ха-ха!

Ось то вигадки!

Не то, можливо хороша,

Коли її погана!

- І щось вигадки!

Вона стала погана.

Вона стала хороша,

Коли була слухняна,

Коли її не прослуховувалася,

Вона стала поганий.

Вчителька: - а можете якийсь предмет за одну і те час, бути глибокою й дрібним, високий, і низьким, і близьким? Перш ніж це питання, допоможіть вирішити суперечку між батьком і сином.

>Вьется синя ріка,

Утікає на море.

Каже батько:

->Мелка!

->Глубока! – я сперечаюся.

Так крейди чи глибока?

Що робити нас із нею?

До колін батькові ріка,

А мені – до шиї.

Хто ж правий? Виявляється, обидва мають рацію, по-своєму. Послухайте ще одне вірша і знайдіть у ньому слово з протилежним значенням.

У перехожих відкриті

>Висело яблуко садом.

Ну кому яке діло?

Просто яблуко висіло.

Тільки Кінь сказав,

Що низько.

А мишеня –

Високо.

Воробей сказав,

Що близько,

А Равлик – далеко.

АТеленок стурбований

Тим, що яблуко мало.

А Курча тим,

І це велика і важко.

АКотенку однаково:

>Кислое – навіщо він?

- Що ви? –

>ШепчетЧервячок, -

Солодкий в нього бочок!

Вчителька: - Як про яблуці Кінь, Мишеня, Воробей і Равлик,Теленок і Курча,Котенок іЧервячок?

- Чому кожна їх говорив по-своєму?

- Чи можна підбирати антонім до речі "яблуко"? Назвіть інше слово, яких не можна підібрати слова, протилежні за змістом.

  (>Подводится підсумок уроку).

Домашнє завдання – гра ">Угадайка!"

(нудно підібрати антоніми).

1)Ручейку говорила ріка:

- Ти вузьке, а я …

    Ти мілкий, а я …

    Про одного забула ріка –

     Що починалася вона із …

2) …пеньок переносить … віз

                                (маленький – великий)

 Навіть саме … дерево виросло з … сімені.

                                (велике – мале)

… справа краще … неробства

                                 (погане - хороше).

Урок пройшов цікаво, у сенсі цього терміну. Діти брали активну у підборі протилежних слів. Для учнів це бувурок-игра. Не все вчення змогли правильно підібрати до речі антонім. Найбільш приватними помилками були:

1. Підбирали антоніми різних частин промови

            горі – радіти

            низький – вище

            ранок – ночувати

2. Не всім словами підбирали антоніми. Не змогли підібрати антоніми до слів: спека, далеко, солодкий.

3. Замість антонімів називали синоніми:

                      радіти – веселитися

                      добрий – хороший

Кожному уроку – поясненню нового матеріалу слід урок закріплення. На наступному уроці ми перевірили отримані дітьми знання з допомогою наступних завдань. На уроці були присутні 28 учнів.

Завдання №1.  Підберіть протилежні за змістом слова до наступним словами:

            Дрібний ставок - … ставок.

            Дрібний дощ - … дощ.

            Свіжий хліб - … хліб.

            Свіжий огірок - … огірок.

            Вільний стілець - … стілець.

            Вільна взуття - … взуття.

            Солодке яблуко - … яблуко.

           Солодке ліки - … ліки.

Отримані результати такі:

Діяльність учнів Результати
Усі слова підібрані вірно 60% (17 чол)
>Допущена одну помилку 17% (5 чол)
>Допущени дві помилки 4% (1 чол)
Допущене більш2-х помилок 10% (3 чол)
Не не впоралися із завданням 7% (2 чол)

Завдання №2.  Наведіть приклади прислів'їв, де є слова з протилежними значеннями.

Діяльність учнів Результати
Назвали 5 прислів'їв 14% (4 чол)
Назвали 4 прислів'я 17% (5 чол)
Назвали 3 прислів'я 17% (5 чол)
Назвали 2 прислів'я 21% (6 чол)
Назвали 1 прислів'я 29% (8 чол)
Не не впоралися із завданням 0%

Завдання №3.  Виділитислова-антоними встихотворении-загадке.

Буває він у холод,

Буває він у спека,

Буває він добра,

Буває він злий.

У відкриті вікна

>Нежданно влетить,

Те щось прошепче,

Те раптом загуде.

>Притихнет, умчиться,

>Примчится знову,

Те надумає морем

Хвилі ганяти.

(>Н.Найденова)

Діяльність учнів Результати
Правильно виконали завдання 61% (17 чол)
Знайшли 2 пари антонімів 28% (8 чол)
Знайшли 1 пару антонімів 7% (2 чол)
Не не впоралися із завданням 45 (1 чол)

Наші дані свідчать, що досить добре засвоїли зміст матеріалу над словами з протилежними значеннями. Насамперед, у тому заслуга самого вчителя,т.к. вона включала у процес навчання російській мові і читання завдання на перебування, добір слів з протилежними значеннями. У класі кілька учнів, які важко засвоюють навчальний матеріал. Тому, найчастіше, і вони входили до не впоралися з тим або іншим завданням.

У процесі подальшого навчання з учнями тривала робота з збагаченню промови дітей словами з протилежними значеннями. І тому під час уроків російської використовувалася гра "Усі навпаки". У його основі лежить прийом інверсії, який завжди вважали унікальним засобом розвитку уяви. На його основі предмета, об'єкту чи явища приписується протилежна функція.

Ця гра, в усьому розмаїтті її варіантів, універсальний способом активізації мисленнєвої і мовної діяльності" дитини віку.

Варіант 1. ">Антоними"

Дітям називається будь-яке слово, що кажуть цілком протилежна.

Мокрий – сухий, розумний – дурний, ходити - … .

Залучити дітей до гри можна з допомогою віршів.

"Слова"

Для нас із тобою

Прийшов черга

Зіграти до гри

"Навпаки"

Скажу я слово

Високийа

Ти ж відповіси:

Низько

Скажу я слово

Далеко,

Ти ж відповіси

… (близько)

Скажу я слово

Стеля,

Ти ж відповіси:

…. (підлогу)

Скажу я слово

Втратив

І скажеш ти:

… (знайшов)

Скажу тобі я слово

Боягуз

Відповіси ти:

>Храбрец

Тепер – Початок

Скажу, -

Ну, відповідай:

… (кінець)!

Чудовим матеріалом в організацію гри акторів-професіоналів у ">Антоними" служать загадки, прислів'я, приказки:

Я антонім до речі "спека",

Я річці, затінена густий,

І на пляшках лимонаду,

А звуть мене …? (прохолода)

Я антонім до речі "літо",

У шубку сніжну одягнена,

Хоч люблю мороз сама,

Бо …? (зима.)

Я антонім до речі "сміх".

Чи не від радості, утіх,

Я буваю мимоволі

І саме від щастя, і зажадав від болю,

Від образи, невдач.

Здогадалися? – Це … (плач).

Я антонім шуму, стукоту.

Без мене вам вночі борошно.

Я на відпочинок,

Для сну

Та й у школі я потрібна,

>Називаюсь … (тиша).

>Ученье світло, анеученье - … (пітьма)

Знай більше, а кажи - … (менше)

Не бійся ворога розумного, а бійся друга … (дурного).

Завдання і правил поступово ускладнюються. Дітям можна запропонувати визначити як протилежне заданому властивість, а й назвати предмет, має це властивість.

Наприклад:

Олівець (залишає слід) – гумка;

Ножиці (роз'єднують) – клей;

Стіна (не пропускає світло) - вікно;

Гуллівер (великий) -Мальчик-с-пальчик;

Вода (мочить) – вітер (стільки часу сушить);

Буратіно (веселий) – П'єро (сумний);

Баба-Яга (зла) – Василиса (добра);

Жваве натовп – тиха музика;

М'яка вата – твердий цегла.

Цікавим буде запропонувати дітям як підібрати антонім, і аргументувати свій відповідь (чому?) до таких словами як мати, син, собака, грім, свято, дощ, вітер, страх, веселка…

Наприклад:

Дощ навпаки

- Можливо, це струменя води, б'ють знизу, з-під землі?

- Від звичайного дощу можна сховатися під парасолькою, плащем?

- Але як сховатися од дощівки навпаки?

- Чи, можливо, це твердий дощ?

Варіант 2. ">Антоними – синоніми"

 

Відмінність від першого варіанта буде у тому, що до названого слову одночасно підбирають і антонім, і синонім.

Наприклад:

Вихідний слово "біда".

- Радість (це антонім до речі "біда")

- Горе (одночасно антонім попередньому і синонім вихідному)

- Щастя (антонім попередньому слову і синонім для слова "радість")

- Печаль (антонім попереднього, синонім першого вчителя і третього слова)

- Удача (антонім попереднього і синонім другого і четвертого слова) тощо.

(Майте на увазі, перше слово – "біда")

Варіант 3. "Хмарочос".

 

Тут для аналізу використовується будь-якоїмногоелементний об'єкт - ліс, дитсадок, сім'я, магазин, а ланцюг міркувань дітей розгортається вшир, і всередину, як поверхи хмарочоса, доповнюючи одне одного й становлячи єдине ціле – моноліт.Вичисление і диференціація складових вихідного об'єкта, освоєння і засвоєння закономірностей зв'язків і залежностей (фізичних, соціальних) сприяє формування в хлопців основ наукових-наукової-природно-наукового мислення.

Діти, позначивши якнайбільше складових вихідного об'єкта, придумують об'єкт, протилежний йому.

Наприклад:

Як основи розглядається ліс, що складається з рослин, тварин, птахів, комах, яким, своєю чергою, відповідає певний спосіб життя (спосіб харчування, пересування) та призначення (роль, функція). Тоді "ліс навпаки" може бути так: дерева можуть рости вгору корінням, листям харчуватися травоїдні вовки, у яких полюють хижі зайці; чи: низькі дерева ховаються у надто високій траві, птахи переповзають з травинки на травинку і ловлять що пролітають повз гусениць.

"Абсолютно незрозуміло"

Абсолютно незрозуміло,

Чому вода тече

Згори донизу, а чи не назад, так,

А навпаки.

Абсолютно незрозуміло,

Чому трава зростає

Згори донизу,

А назад,

А не навпаки.

Абсолютно незрозуміло,

Що таке світло та тінь.

Загалом, є що подумати,

Якщо думати вам охота

>Р.Сеф.

Після цього діти характеризують зворотні дії різних процесів: сніг тане навпаки, вітер дме навпаки, людина зростає не вгору, а навпаки (ніж добре? чим зле?).

Варіант 4. ">Задом наперед".

 

Для гри підбирають кілька зображень: гриб маленький – гриб великий, бабуся в'яже шкарпетки – шкарпетки пов'язані, дівчинка спить – дівчинка грає у ляльки.

Ігрова завдання в вигадуванні двох оповідань, історій по картинки, розміщеним у прямому, і зворотному напрямку (у своїй другий розповідь може бути справді зворотним першому, а чи не його продовженням).

Наприклад:

У дві картинки, одній із них зображено гніздо з яйцем, іншою – летить птах. У цьому послідовностімини-рассказ звучатиме приблизно так: "У гнізді лежало яєчко. З ньоговилупилсяптенчик.Птенчик виріс замкненим і став літати". Якщо картинки поміняти місцями, те й розповідь, відповідно, кілька зміниться: ">Летела пташка, побачила на дереві зручне

Схожі реферати:

Навігація