Реферати українською » Психология » Психокорекційна програма по роботі з посттравматичними розладами


Реферат Психокорекційна програма по роботі з посттравматичними розладами

Страница 1 из 3 | Следующая страница

Міністерство освіти і науки Астраханській області

>ЮЖНО-РОССИЙСКИЙ ГУМАНІТАРНИЙ ІНСТИТУТ

>АСТРАХАНСКИЙФИЛИАЛ

>Психокоррекционная програма роботи зпосттравматическими розладами

>Виполнил: студент 4 курсу

психологічного факультету

>очно-заочной форми навчання

( набір літо 2007)

Новикова А. А.

Перевірив: преп.___________

>Астрахань – 2011


>Психокоррекционная програма роботи зпосттравматическими розладами

Нижче наведена психокорекційна програма підходить під час роботи з людьми, страждаючимипосттравматическим стресом. Зокрема адресований військовослужбовців, які від наслідків перебування у стресових умовах.

Мета: освоєння цілісної системипсихокоррекционной роботи із гострою травмою,посттравматическими і стресовими розладами.

Форми роботи:мини-лекции, групові дискусії, тренінгові вправи.

Учасники забезпечуються методичними матеріалами ще глибокої самостійної проробки цієї теми.

Ця програма передбачає 4 зустрічі у в середньому у 50 хвилин.


Заняття №1

Мета: Сформувати готовність до досягнення мети. Підготовче навчання.

Хід заняття:

1. Встановлення рапорту.

Ритуал вітання – зняття емоційної напруги

Це вихідне і базове умова хорошою комунікації і співробітництва, що дозволяє: зробити будь-яке спілкуванняекологичним і результативним. У цьому, на думку фахівців, по нейролінгвістичного програмування, саме встановлення глибокогораппорта з клієнтом є основним ( і чи не головним) умовою здійснення ефективної психокорекції.

На думку М.Гриндера (« Виправлення шкільногоконвеера, чи НЛП у педагогіці»), до повного рапорту досить відбивати ( окремо, а чи не всі разом) поведінкові характеристики партнера (клієнта) у пропорціях:

Тіло (поза) - 50% рухів і положень тіл

Подих - 100% темпу ритму дихання

Жести - 100% основних жестів

Обличчя й очі – 70% напрямів погляду і висловів особи

Мова (голос)- 100% темпу і тону промови

Форми і різноманітні видираппорта:

Відповідно до Р.Олдер і Б. Хаузер (« НЛП – повне практичне керівництво»), ви можете встановлюватираппорт, домагаючись підстроювання за такими параметрами.

• Фізіологія: поза і рухи.

• Голос: тон, темп мови і інші характеристики.

• Мова та спосіб мислення ( точніше, його вдачу): використовуваний словник й гарантована відповідна система уявлення.

•Убеждения і їхні коштовності: то, у що вірять і вважає важливим.

• Особистий досвід: пошук загальної основи у професіональній роботи і інтересах.

• Подих:утонченное, але ж надто потужний засіб підстроювання.

Заняття №2

Мета: Усунення наслідків перебування у стресовій середовищі.

Хід заняття:

1. Рішення можливої проблеми порушення сну.

Труднощі при засинанні військовослужбовця, є порівняно незначними порушеннями і, зазвичай, проходять кілька днів, після повернення із бойової обстановки. Труднощі засипання, пов'язані, зазвичай, з неусвідомлюваним пошуком бойових звуків (звуків перестрілки, артилерійських пострілів тощо. п.), хто був характерні при перебування в «гарячій точці», а мирних умовах – відсутні. Це підтверджується тим, що військовий засинає приблизно тоді час, як у бойової обстановці стрілянина затихала.

Подолати ці труднощі можна шляхом навчання військовослужбовця простим прийомів, що призводить до сну.

1. Підготовчий етап.

Під час бесіди з'ясовуємо, які традиційні способи відходу до сну були характерними для комбатанта (наприклад, вечірня прогулянка, прийняття душа, чашка чаю чи склянку сирої води перед сном, читання книжечки або газети, планування перед завтрашнім днем, перегляд певної вечірньої передачі й т.д.).

Саме цей процедуру, характерну особистості протягом багато часу, і вкоренилася у його несвідомому ми згодом рекомендуємо військовику як «ритуалу перед сном».

2.Обучающий етап.

Навчання поверхневому подиху.

Зробіть глибокий вдих, наповнивши легкі, та був повільний, немов крізь соломину, видих. Стежте, як у повільному видиху опускаються плечі, якщо це потрібно до повного звільнення легких від повітря, довільно опускаючи плечі, допоможіть завершитися видиху. Невелика пауза, залишіть плечі там, куди вони опустилися і дихайте, як бажаєте, головна умова – плечі перебувають у крайньому нижньому становищі!

Примітка: в такому становищі плечей, інакше як поверхово, людина дихати зможе.

Навчання розслабленню м'язів тіла.

На 5 – 10 секунд, максимально напружте м'язи свого тіла, та був скиньте напруга й залишіть у тілі стільки сил, скільки потрібно у тому, щоб було лежати.

Подумки з імітацією дій рота, вимовте звук «И», і залишіть нижню щелепу там, куди вона висунеться (при звуці «И», нижня щелепу злегка опускається і висувається вперед).

Примітка:Непроизвольное розслаблення після максимального напруги м'язів призводить до максимальної м'язової релаксації без вольових зусиль із боку комбатанта. М'язи особи ефективно розслаблюються при становищі нижньої щелепи як із звуці «И».

Навчання прийому зняття нервового напруги.

Уявіть себе маленьким чоловічком, що у центрі вашого тіла, всередині Вас. Спостерігаючи у своїй уяві за собою, всередині себе, побувайте у кожному частини свого тіла. Детально, неквапом, із лінню і пасивністю відчуйте своїх відчуттів всередині тіла, відчуття розслабленості, спокою, теплоти, млявості тощо. п.

Заняття №3

Мета:коррекционная робота на рівні сім'ї військовослужбовця.

Хід заняття:

Учасник бойових дій в на війні сильно змінюється. Він ставати більш зрілим, пізнає ціну життя, силу військової дружби. З іншого боку, психіка ветерана проходить серйозні випробування. Першими хто має усвідомити це - близькі люди комбатанта.

На жаль, близькі люди найчастіше готові до того що, що й чоловік, батько чи син змінився, став інакшим. Вони будують відносини з нею і з колишнім, про те, кому вони знали і кого звикли.

Помилка у системі відносин через неадекватності сприйняття призводить до сварок, нерозумінню ветерана, конфліктів. У результаті страждає як біжать, і інший бік.

Розуміння цієї особливості сприйняття себе, котрий повернувся з війни, дозволить військовику з терпінням поставитися до можливим складнощам у взаєминах.

Близьким ж людей зі свого боку треба зазначити, що обстановка у ній, їхні стосунки надають найважливіше впливом геть психічний стан військовослужбовців, особливо - по повернення їх із району бойових дій в.

Сім'я, близькі люди стають найчастіше основнимпсихореабилитирующим чинником за тієї умови, що і готові прийняти цією роллю як морально, але й погляду необхідних знань у питаннях психологічну реабілітацію.

А, аби здолати кривду виниклі проблеми потрібно:

- уважне і зацікавлена слухання оповідань військовослужбовця у тому, що він довелося зазнати. Йому дуже важливо виговоритися, особливо в моральну підтримку близького й улюбленого людини. Дружині, своєю чергою, необхідно поділитися переживаннями і почуттями;

- потрібно допомогти чоловіку, батькові чи синові психологічно повернутися до нормальну, звичного життя;

- необхідно виявляти увага й терпіння до проблем близької людини, учасника бойових дій в, що виникають після бойового стресу, для її психологічному дискомфорту, до посиленої дратівливості, можливого тривалого депресивному станові й існувати т.п. Це тимчасові явища, впоратися з якими легше, об'єднавшись з близькими;

- при поверненні військовослужбовця до звичної спільного життя треба виявити розуміння й терпіння, створюйте сприятливу інтимну обстановку. Дайте зрозуміти партнеру, що в ньому маєте потребу І що підете йому назустріч;

- особливу увагу необхідно приділити дітям. Важливо щоб за відновленні звичних відносин де вони виявилися без уваги й турботи;

- не заохочуйте вживання алкоголю. Постарайтеся тактовно дати зрозуміти, що це дуже згубно для ваших взаємин держави і загалом родині.

Залежно від цієї ситуації може бути підібрані заздалегідь підготовлені тренінгові вправи, а як і матеріал до роботи над проблемами у сім'ї, поза консультування.

Заняття №4

Мета: підбиття підсумків, робота над погано відточеними вправами, заключне консультування.

Заключний етап.

У формі психологічного консультування даєте рекомендації з виконання «ритуалу відходу до сну», який виробляється з урахуванням інформації, отриманої першому етапі, домагаєтеся відносної активізації комбатанта і проводите контроль результативності освоєних вправ.

Попросіть військовослужбовця (клієнта) в10-балльной системі оцінити стан свою активність і далі виконати послідовний у перебігу 3 – 5 хв. Вправи на перехід до поверхневому подиху, зниження м'язового тонусу психологічну релаксацію. По виконанні вправ, запитуєте повторну оцінку активності, яка покаже ефективність методи і вселити в військовослужбовця упевненість у здібності долати труднощі засипання.

Прощаючись із військовослужбовцям, не забудьте сказати йому, що виконуючи у послідовності дані вправи, сон дійшов нього раніше, що вона це зрозуміє.


>Диагностический матеріал

>ОпросникFPI

>Опросник призначений для діагностики психічних станів і властивостей особистості, які мають першочергового значення для процесу соціальної, професійної адаптації й регуляції поведінки.Опросник складається з 11 шкал:

Шкала I (>невротичность) характеризує рівень невротизації особистості. Високі оцінки відповідають висловленомуневротическому синдрому астенічного типу зі значнимипсихосоматическими порушеннями.

Шкала II (спонтанна агресивність) дає змоги виявити і оцінитипсихопатизациюинтротенсивного типу. Високі оцінки свідчить про підвищеному рівніпсихопатизации, що створює передумови для імпульсивного поведінки.

Шкала III (депресивність) дає можливість діагностувати ознаки, характерні для психопатологічного депресивного синдрому. Високі оцінки за шкалою відповідають наявності цих ознак в емоційний стан, поведінці, у взаєминах й соціальної середовищі.

Шкала IV (дратівливість) дозволяє судити про емоційної стійкості. Високі оцінки свідчить про нестійкому емоційний стан зі схильністю доаффективному реагування.

Шкала V (товариськість) характеризує як потенційні можливості, і реальні прояви соціальної активності. Високі оцінки дозволяють говорити про наявність вираженої потреби у спілкуванні і голову постійної готовності до задоволенню цієї потреби.

Шкала VI (врівноваженість) відбиває опірність стресу. Високі оцінки свідчить про хорошою захищеності до впливустресс-факторов звичайних життєвих ситуацій, що базується на впевненості у собі, оптимістичності і активності.

Шкала VII (реактивна агресивність) має своєю метою виявити наявність ознакпсихопатизацииекстратенсивного типу. Високі оцінки свідчить про рівніпсихопатизации,характеризующемся агресивним ставленням до своєрідного соціального оточенню і вираженим прагненням до домінування.

Шкала VIII (сором'язливість) відбиває схильність до стресовому реагування звичні життєвих ситуацій,протекающему попассивно-оборонительному типу. Високі оцінки за шкалою відбивають наявність тривожності, скутості, невпевненості, наслідком є складнощі у соціальних контактах.

Шкала IX (відкритість) дозволяє характеризувати ставлення до соціальної оточенню і культурний рівень самокритичності. Високі оцінки свідчить про прагнення додоверительно-откровенному взаємодії з які вас оточують високого рівня самокритичності. Оцінки з цієї шкалою можуть у тій чи іншій мері сприяти аналізу щирості відповідей обстежуваного під час роботи з цимопросником, що він відповідає шкалам брехні інших опитувальників.

Шкала Х (>екстраверсия –интроверсия). Високі оцінки за шкалою відповідають вираженоїекстравертированности особистості, низькі – вираженоїинтровертированности.

Шкала XI (емоційна лабільність). Високі оцінки свідчить про нестійкість емоційного стану,проявляющуюся в частих коливаннях настрої, підвищеної збуджуваності, дратівливості, недостатньою саморегуляції. Низькі оцінки можуть характеризувати як високу стабільність емоційного стану як, а й добра вміння володіти собою.

Шкала XII (>маскулинизм – фемінізм). Високі оцінки свідчить про протікання психічної діяльності переважно по чоловічому типу, низькі – жіночого.


Додаток 1

>психокоррекционнийтренинговий стресовий посттравматичний

Порядок роботи. Дослідження можна проводити індивідуально або з групою піддослідних. У разі необхідно, щоб кожен із новачків мав як персональний бланк відповідного аркуша, а й окремий опитувальник з інструкцією.Размещаться випробовувані повинні те щоб ні перешкод один одному процесі роботи.Психолог-исследователь коротко викладає мета дослідження та правила роботи зопросником. Важливо у своїй досягти позитивного, зацікавленого відносини досліджуваних до виконання завдання. Їх увагу звертається неприпустимість взаємних консультацій із відповідям своєю практикою і якихось обговорень між собою. Після прочитання цих роз'яснень психолог пропонує уважно вивчити інструкцію, відповідає стосовно питань, якщо утворилися після його вивчення, й уряд пропонує можливість перейти до самостійної працювати зопросником.

Обробка результатів. Перша процедура стосується отримання первинних, чи “сирих”, оцінок. Для її здійснення необхідно підготувати матричні форми ключів кожної шкали з урахуванням загального ключа опитування. І тому в бланках чистих відповідних аркушів, ідентичних тим, які використовували випробовувані, вирізаються “вікна” у клітинах, відповідних номера питання й варіанту відповіді. Отримані в такий спосіб шаблони по черзі, відповідно до порядковим номером шкали, накладаються заповнений досліджуваним відповідний лист.Подсчитивается кількість оцінок (хрестиків), які із “вікнами” шаблону. Отримані значення заносять у стовпець первинних оцінок протоколу заняття.

Друга процедура пов'язані з перекладом первинних оцінок в стандартні оцінки9-балльной шкали з допомогою таблиці. Отримані значення стандартних оцінок позначаються у відповідній стовпці протоколу нанесенням умовного позначення (гурток, хрестик чи ін.) у точці, відповідної величині стандартної оцінки за кожної шкалою. Поєднавши прямими зазначені точки, одержимо графічне зображення профілю особистості.

Аналіз результатів слід розпочинати з перегляду всіх відповідних аркушів, заповнених досліджуваними, уточнюючи, яку відповідь дано перше запитання. При негативному відповіді, означаючому небажання випробуваного відповідати відверто на ці запитання, можна вважати дослідження нездалим. При позитивному відповіді перше запитання, після обробки результатів дослідження, уважно вивчається графічне зображення профілю особистості, виділяються все високі і низькі оцінки. До низьким ставляться оцінки на діапазоні 1–3 бала, до середнім – 4-6 балів, до найвищих – 7-9 балів. Слід особливо звернути увагу оцінку за шкалою IX, має значення задля спільної характеристики достовірності відповідей.

Інтерпретація отриманих результатів, психологічне висновок і би мало бути дано з урахуванням розуміння суті питань у кожної шкалою, глибинних зв'язків досліджуваних чинників між собою й іншими психологічними і психофізіологічними характеристиками та його роль поведінці й діяльності.

>Многофакторний особистісний опитувальникFPI

(модифікована форма У)

Інструкція випробуваному. На наступних сторінках є низка тверджень, кожна з яких передбачає належить до вам питання, відповідає або відповідає дане твердження якимось особливостям вашу нерозумну поведінку, окремих вчинків, ставлення до людей, поглядам життя тощо. Якщо ви і вважаєте, що таке відповідність має місце, то дайте відповідь “Так”, інакше – відповідь “Ні”. Свій відповідь зафіксуйте в наявність в вас відповідному аркуші, поставивши хрестик в клітинку, відповідну номера затвердження в запитальникові і виду вашого відповіді. Відповіді треба дати всі запитання.

Успішність дослідження що свідчить залежить від цього, наскільки уважно виконується завдання. У жодному разі слід прагнути своїми відповідями зробити на когось краще враження, бо ані один відповідь не оцінюється як хороший чи поганий. Ви повинні довго міркувати кожним питанням, а намагайтеся якнайшвидше

Страница 1 из 3 | Следующая страница

Схожі реферати:

Навігація